O nas

Oto pierwsze wydanie Poradnika Sojuszniczego: zbioru tekstów o tym, jak możemy być sobie nawzajem sojuszniczkami i sojusznikami. 

Chcemy, żeby operowały jako narzędzia i porady, służąc w dyskusjach z krnąbrnymi członkami rodziny i w rozwijaniu własnej wrażliwości. Dobieramy teksty pisane w różnych czasach i kontekstach politycznych, w różnych formach literackich i o różnych zamiarach, niektóre już dobrze znane, niektóre z potrzeby poszerzenia ich zasięgu. Poruszymy tematy rasy, klasy, tożsamości, ich relacji i języka, którym o nich opowiadamy. Przez ich dobór i tłumaczenie staramy się zbudować pewną całość: konstelację różnych wizji tego, jak możemy żyć w świecie jako sojusznicy siebie nawzajem.

Przez udostępnienie treści trudno dostępnych w Polsce i zamkniętych za barierą językową i akademicką, chcemy przybliżyć ich przełożenie na praktykę. Rozumienie systemu może inspirować działanie wewnątrz niego, przeciwko niemu, przekraczanie go. Rozumienie swojej roli, sprawczości i świadomości może pomóc nam i innym odnaleźć swoje bezpieczeństwo. Tworzenie bliskiego nam, inkluzywnego języka, którym jesteśmy w stanie o tym rozmawiać, zmienia rzeczywistość.

Temat sojusznictwa jest konstelacją, która zawsze może się poszerzać, i tak będziemy go traktować: co kwartał będziemy zapraszać osoby z różnych środowisk aktywistycznych do zredagowania wydań najbliższych sercu ich działań.

Pierwsze wydanie ukazało się w ramach Programu Wsparcia Środowisk Twórczych realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich autorek za podzielenie się swoimi tekstami i entuzjastyczne maile. Dziękujemy tłumaczkom i tłumaczom, redaktorkom i redaktorom za czas i niestrudzone komentowanie: Agacie Koreckiej, Zuzi Antonowicz, Marcie Urban, Oskarowi Szczepańskiemu, Jeremiemu Dziedzicowi, Mani Lewandowskiej, Misi Sobieraj, Filipowi Grzeszczukowi i Radosławowi Leniarskiemu. Dziękujemy Jance Urydze za cud stronę i Szymonowi Hernikowi za cud logo. Wojtkowi Zrałek-Kossakowskiemu i Oli Knychalskiej z Krytyki Politycznej za słowa wsparcia. Buziaki, Tosia i Lisa.